משפחת המצליבים

תזונה טבעית

משפחת המצליבים – תרופה טבעית למניעת סרטן!

מדובר במשפחה בעלת תכונות תזונתיות רבות טובות וייחודיות:

הם בעלי יכולת אנטי אוקסידנטית ואנטי סרטנית גבוהה!

אז אילו ירקות נכללים במשפחה הנפלאה הזו?

כרוב לבן/סגול, כרובית, ברוקולי, כרוב ניצנים, קולורבי

מה מיוחד בירקות הללו?

מכילים חומרים דמויי אסטרוגן הקרויים – פיטואסטרוגנים, אלו בעצם אסטרוגנים טבעיים.

לפני כ-15 שנה התגלתה היכולת של הפיטואסטרוגנים להחליף את האסטרוגן. הפיטואסטרוגנים מצמצמים את השפעת ההורמונים שמיוצרים באופן טבעי ומאזנים עודף אסטרוגן אצל נשים וטסטוסטרון אצל גברים.

עודפי הורמונים עלולים לגרום לשגשוג תאים שיביא בסופו לסרטן. הפיטואסטרוגן המצוי במשפחת המצליבים ממתן את הפעילות של האסטרוגן ומונע את התפרקותו לחומרים מזיקים.

הפיטואסטרוגן תופס את מקומו של האסטרוגן בקולטנים שבגוף ואז האסטרוגן יוצא החוצה והגוף מתנקה ממנו. והיות ועודף אסטרוגן אינו בריא לגוף, זהו תהליך מאד חיובי.

החומר הפעיל שנמצא במצליבים קרוי: דיאנדולימתאן או בקיצור: “דים”. זהו חומר המונע סוגי סרטן הקשורים להורמוני המין כמו: סרטן שד, סרטן צוואר הרחם, סרטן המעי הגס, סרטן הערמונית וכן מונע ריבוי של מחלות לב וכלי דם. ה”דים” גורם לשינוי לטובה במטאבוליזם של האסטרוגן והופך רמות גבוהות של אסטרוגן לבלתי מזיקות. בעזרת ה”דים” נוצרים מהאסטרוגן חומרים בלתי מזיקים: 2-הידרוקסי אסטרוגן ו- 2 מטוקסי אסטרוגן. הם מעודדים ייצור אסטרוגן טוב ובעצמם אנטי אוקסידנטים. כשחסר “דים” נוצרים מהאסטרוגן חומרים מזיקים שמגבירים חימצון וגורמים נזק ל- DNA ומעודדים התפתחות סרטן.

מה יכול לגרום לעודף אסטרוגן?

1. גלולות

2. חלב – היות ומכיל הורמונים

3. בשר – שמכיל הורמונים

4. עצירות

5. קבלת מחזור בגיל צעיר – בכל מחזור קיימת חשיפה לאסטרוגן

6. חשיפה לפלסטיק וחומרי הדברה וקוסמטיקה (כוללים את הקסאנו אסטרוגנים המחקים את האסטרוגן)

המצליבים מכילים הרבה מאד אנטי אוקסידנטים

המגינים אלינו מפני רדיקלים חופשיים שפוגמים ברקמות ובתאי הגוף וגורמים למחלות ולהזדקנות מוקדמת. הם מכילים כמויות גבוהות של פנולים ופלבנואידים שאילו חומרים בעלי יכולת אנטי אוקסידנטית גבוהה.  בכרוב האדום יש את הכמות הגדולה ביותר של הפנולים והפלבנואידים והוא בעל יכולת אנטי אוקסידנטית גבוהה יחסית לירקות אחרים.

כמו כן, המצליבים עשירים בויטמין C שחשוב לתפקוד מערכת החיסון ולחיזוק כלי דם. הם מכילים גם ויטמין E, ויטמין K שחשוב לאיזון לחץ הדם וסיבים תזונתיים מסיסים המייעלים את תפקוד מערכת העיכול.

לעומת זאת, צריכת ירקות מצליבים אינה מומלצת לאנשים הסובלים מיתר פעילות של בלוטת התריס וזאת מאחר שהם מכילים מרכיבים גויטרוגנים (סופחי יוד) ולכן יכולים לפגוע בבלוטת התריס. אך צריך לאכול מהם הרבה על מנת שהם ישפיעו על בלוטת התריס וכאשר מבשלים את הירקות המצליבים לפחות כחצי שעה, המרכיב הגויטרוגני נעלם.

למי שסובל מגזים עקב אכילת ירקות ממשפחת המצליבים, רצוי לבשל את הירקות עם מכסה פתוח כדי השאדים והגזים ייצאו החוצה ולהכניס תבלינים שהם סופחי גזים לבישול כגון: אניס, הל, שומר, כוסברה.

לפיכך ההמלצה שלי לתזונה בריאה ומונעת סרטן הינה:

להעלות את הכמות של משפחת המצליבים – כל יום לאכול מנה אחת ולהוריד את מוצרי החלב שמלאים באסטרוגנים.

תזונה בריאה

מזונות בוקר להתחדשות וריפוי​

רוצה להתחיל נכון את הבוקר?
10 מזונות בוקר שייעזרו לכם להתחיל את היום מלאי כוחות ואנרגיה

תוכנית לניקוי רעלים

תוכנית ניקוי הרעלים מהבית שתשנה את בריאותך לתמיד!​

שנו כיוון לגוף שלכם - העבירו אותו למסלול של בריאות, חיוניות ועוצמה.

אשמח לעזור ,

מוזמנים ליצור איתי קשר

דילוג לתוכן